Coraz częściej widujemy je w boulderowniach i kompleksach ścianek wspinaczkowych, gdzie wspinacze korzystają z nich przed lub po treningach. Nic dziwnego, bo pistolety do masażu świetnie wpisują się w specyfikę sportu, gdzie napięcia mięśniowe, nadwyrężenia, skurcze, zakwasy i przeciążenia to właściwie codzienność. Dziś przyjrzymy się z bliska korzyściom płynącym z regularnego stosowania tych urządzeń. Sprawdzimy, co mówią na ich temat badania, a także przeanalizujemy efektywne sposoby ich wykorzystania w ramach rozgrzewki i regeneracji. Towarzyszem naszych dzisiejszych rozważań będzie KiCA EVO.

Wspinaczka angażuje wiele grup mięśniowych, oddziałując na ciało w sposób intensywny i wielokierunkowy. Obejmuje różne elementy motoryczności, takie jak siła, wytrzymałość, elastyczność ciała, koordynacja i technika. Nadwyrężenia, skręcenia i stłuczenia to nasz chleb powszedni. Duże obciążenia i powtarzające się ruchy mogą przyczyniać się do powstawania urazów, dlatego tak ważne jest skupienie się na regeneracji i zapobieganiu kontuzjom. Właśnie dlatego trening wspinaczkowy obejmuje nie tylko pracę na ściankach, ale także ćwiczenia siłowe, trening równowagi, rozciąganie i masaże. Nieocenionym wsparciem będzie również odpowiednie przygotowanie mięśni do wysiłku oraz późniejsza regeneracja. I właśnie tu na scenę wkraczają pistolety do masażu, takie jak FeiyuTech KiCA EVO.

Masażer wibracyjny i sporty wspinaczkowe — co mówią badania?

Terapia wibracyjno-perkusyjna to stosunkowo nowy wynalazek w świecie fizjoterapii, ale już teraz wiemy, że metoda ta może przynieść ciału wiele korzyści. Badania wskazują na to, że może ona przyspieszyć gojenie tkanek, zmniejszyć ból mięśni, poprawić regenerację po treningu, zwiększyć zakres ruchów i pozytywnie wpłynąć na nasze ogólne samopoczucie. Masaż przyczynia się wszak do redukcji stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu oraz zwiększenie poziomu serotoniny i dopaminy. Urządzenia takie jak KiCA EVO mogą być używane do celowego działania na małe obszary lub na większe grupy mięśni. Ich głównym celem jest poprawa krążenia krwi, zmniejszenie napięcia mięśni oraz zwiększenie ruchomości tkanek. Naukowe analizy potwierdzają, że terapia wibracyjno-perkusyjna największe korzyści przynosi w redukcji zakwasów mięśniowych oraz skracaniu czasu potrzebnego do regeneracji po treningu — a więc tam, gdzie wspinaczka daje nam się najbardziej w kość. Badania wskazują, że najlepsze efekty przynoszą zabiegi z masażerem trwające od 5 do 12 minut. Dzięki regularnemu korzystaniu z masażera wspinacze mogą szybciej powrócić do pełnej gotowości treningowej i uniknąć przetrenowania. Jeśli chcesz zgłębić temat badań i metaanaliz poświęconych terapii perkusyjnej, stosowne artykuły znajdziesz w bibliografii na końcu artykułu. A tymczasem poznajmy głównego bohatera tego tekstu, czyli masażer FeiyuTech KiCA EVO.

KiCA EVO — takiego masażera jeszcze nie było

Jaki jest pistolet do masażu — każdy widzi. Uchwyt, ruchoma głowica, kilka przycisków i wymienne nakładki. Prawdopodobnie nie raz widziałeś(-aś) to urządzenie w Twojej lokalnej boulderowni. Model KiCA EVO różni się jednak od swoich konkurentów. O ile każdy pistolet do masażu pozwala wykonać samodzielny masaż mięśni nóg lub rąk, precyzyjne dotarcie do wybranych punktów na plecach lub karku, nie jest już takie proste. Właśnie dlatego masażer FeiyuTech KiCA Evo wyposażono w teleskopowy uchwyt, który pozwala wydłużyć całą konstrukcję. W połączeniu z 5-stopniową regulacją kąta nachylenia głowicy otrzymujesz urządzenie, które umożliwi Ci samodzielne wykonanie masażu całego ciała przed lub po wspinaniu. Co ważne, KiCA Evo pozwala uzyskać nacisk 10 kg na cm² ciała i maksymalną częstotliwość wibracji na poziomie 3200 obrotów na minutę. Urządzenie wyposażono w niewielki suwak pozwalający płynnie regulować natężenie wibracji. Jeden ruch kciuka wystarczy, aby w ciągu sekundy dostosować intensywność masażu do określonych potrzeb.

Masaż z wykorzystaniem podgrzewanej głowicy

FeiyuTech KiCA EVO wyróżnia się jeszcze jedną wyjątkową funkcją. Podgrzewana głowica pozwala dodatkowo zwiększyć efektywność masażu. Zabiegi wykorzystujące ciepło znane są od wieków. Naukowcy nie raz przyglądali się już technikom terapii, w których wykorzystywano gorące kompresy lub kamienie wulkaniczne. Ciepło pozytywnie wpływa na bóle mięśniowo-szkieletowe, poprawia działanie układu sercowo-naczyniowego, a także ułatwia zasypianie i zmniejsza poziom stresu. Podgrzewana głowica będzie więc idealnym wyborem po treningu wspinaczkowym, kiedy zależy Ci na szybkiej regeneracji. Dodatkowy wystrzał endorfin gwarantowany. A później już tylko błogi sen i mentalne przygotowanie do bicia kolejnych rekordów…

5 wymiennych głowic

Podgrzewana głowica to znak rozpoznawczy modelu FeiyuTech KiCA EVO, ale w zestawie z urządzeniem nie zabrakło też innych końcówek, które pomogą „trafić w punkt”, gdy będzie Ci zależało na rozmasowaniu określonych grup mięśni lub ścięgien nadwyrężonych po wspinaczce. Oto ich supermoce:

  • Głowica kulista – rozluźni tkanki miękkie i wrażliwe mięśnie. Idealna dla okolic dużych grup mięśni, takich jak udo, łydka, plecy, ramię i biodro. Pomocna szczególnie przy opracowywaniu układu mięśniowo-powięziowego.
  • Głowica w kształcie litery "U" – nakładka stworzona specjalnie z myślą o okolicy ścięgna Achillesa oraz o masażu prostowników grzbietu.
  • Głowica "pocisk" – końcówka do precyzyjnego masażu punktów spustowych, pozwalająca skutecznie wyeliminować zgrubienia i bóle mięśniowe nawet w trudno dostępnych miejscach.
  • Głowica poduszkowa – świetny wybór dla osób poszukujących delikatnego masażu, skierowanego na czułe i wrażliwe miejsca ciała oraz obszary znajdujące się blisko kości.
  • Głowica łopatkowa – jej kształt pozwala dotrzeć do najgłębszych warstw mięśni. Idealna do stosowania po treningach; pomaga złagodzić napięcie i przyspieszyć regenerację.

Masażer wibracyjny dla wspinaczy: Najlepsze praktyki i zalecenia

Skoro wiesz już, co możesz zyskać sięgając po masażer wibracyjny FeiyuTech KiCA EVO przed lub po treningu, pora na kilka ogólnych wskazówek związanych z użytkowaniem pistoletu do masażu. Niezależnie od tego, po jakie urządzenie sięgniesz -- mają one uniwersalny charakter.

  • Rozgrzewka i regeneracja — Masażer perkusyjny KiCA EVO może być skutecznym narzędziem zarówno przed jak i po treningu. Przed treningiem pomoże w rozgrzewce i rozluźnieniu mięśni, natomiast po treningu przyspieszy regenerację oraz złagodzi uczucie zakwasów.
  • Dopasowanie do Twoich potrzeb — Dostosuj masażer perkusyjny do swoich indywidualnych preferencji i potrzeb. Wypróbuj różne prędkości i nakładki, aby znaleźć optymalne ustawienia. Każde ciało jest inne, dlatego ważne jest, aby znaleźć idealny balans i właściwą konfigurację dostosowaną do bieżących potrzeb.
  • Regularna terapia — Regularne korzystanie z masażera przynosi najlepsze rezultaty. Zachowaj regularność w korzystaniu z urządzenia, aby cieszyć się optymalnymi efektami.
  • Odpowiedzialne korzystanie — Mimo że jest bardzo przyjemny, z masażem też można przesadzić — szczególnie gdy urządzenie działa na najwyższych obrotach. Zbyt intensywne uciskanie może prowadzić do nadmiernego obciążenia tkanek miękkich i potencjalnych obrażeń.
  • Profesjonalne wsparcie fizjoterapeutyczne — Przed rozpoczęciem korzystania z pistoletu do masażu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, masażystą lub trenerem. Otrzymasz cenne wskazówki dotyczące technik masażu i obszarów ciała, które warto docelowo masować przed i po wspinaczce.

Istnieje wiele różnych technik masażu, ale badania naukowe jednoznacznie pokazują, że niemal w każdej formie jest on korzystny dla wspinaczy. Masażer wibracyjny FeiyuTech KiCA EVO pozwoli Ci wykonywać zabiegi samodzielnie, gdziekolwiek przyjdzie Ci się wspinać. 12 godzin pracy na jednym ładowaniu, kompaktowe wymiary, teleskopowy uchwyt, bogaty zestaw nakładek — wszystko to ułatwi Ci regularne korzystanie z urządzenia. Dołącz do społeczności sportowców, którzy odkryli już potencjał masażu wibracyjnego — znajdziesz nas na Facebooku i Instagramie. A jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące pistoletu do masażu EVO lub innych produktów KiCA wystarczy do nas napisać. A tymczasem, widzimy się na ściance!

Badania, z którymi warto się zapoznać:

  1. Field T, Hernandez-Reif M, Diego M, Schanberg S, Kuhn C. Cortisol decreases and serotonin and dopamine increase following massage therapy. Int J Neurosci. 2005 Oct;115(10):1397-413. doi: 10.1080/00207450590956459. PMID: 16162447.
  2. Poppendieck W, Wegmann M, Ferrauti A, Kellmann M, Pfeiffer M, Meyer T. Massage and Performance Recovery: A Meta-Analytical Review. Sports Med. 2016 Feb;46(2):183-204. doi: 10.1007/s40279-015-0420-x. PMID: 26744335.
  3. Imtiyaz S, Veqar Z, Shareef MY. To Compare the Effect of Vibration Therapy and Massage in Prevention of Delayed Onset Muscle Soreness (DOMS). J Clin Diagn Res. 2014;8(1):133-136. doi:10.7860/JCDR/2014/7294.3971
  4. Dreyer N E, Cutshall S M, Huebner M, Foss D M, Lovely J K, Bauer B A, Cima R R. Effect of massage therapy on pain, anxiety, relaxation, and tension after colorectal surgery: A randomized study. 2015 Aug;21(3):154-9. doi: 10.1016/j.ctcp.2015.06.004. Epub 2015 Jun 12.
  5. Yi Pei Goh, Peng Chiong Tan, Jesrine Gek Shan Hong, Sofiah Sulaiman, Siti Zawiah Omar. Combined massage and warm compress to the perineum during active second stage of labor in nulliparas: A randomized trial. Int J Gynaecol Obstet . 2021 Dec;155(3):532-538. doi: 10.1002/ijgo.13613. Epub 2021 Feb 18.
  6. Field T, Hernandez‐Reif M. Sleep Problems in Infants Decrease Following Massage Therapy. doi: 10.1080/0300443011680106
  7. Elizabeta Leonid Popova Ramova. Volcanic Stone Massage and its Benefits. South Asian Journal of Cancer 3(5):34-36. DOI:10.36346/sarjams.2021.v03i05.00X